دسته‌ها
Uncategorized

روانشناس حیوانات

روانشناس حیوانات
روانشناس حیوانات

 Address:

تهران-یوسف آباد-خیابان فتحی شقاقی-پلاک 107

 Phone:

+989123409835

 Email:

info@dr-moshiri-pet-clinic.ir

درمانگاه دامپزشکی دکتر مشیری با مدیریت دکتر علی مشیری در مرداد ماه 1395 رسما کار خود را در سطح شهر تهران آغاز نموده است. درمانگاه مزبور با امکاناتی مدرن، طراحی جدید و کادری مجرب در خدمت شما و حیوان دلبند شماست. در این مجموعه سعی شده است تا از برترین فناوری های روز دنیا مانند سلول درمانی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی و پیوند جهت درمان های جراحی استفاده شود. علاوه بر این درمانگاه دامپزشکی مزبور خدمات جدیدی را در حوزه بیماری های داخلی، دندانپزشکی، پت شاپ و آرایشگاه برای حیوانات عزیز شما در نظر گرفته است. هدف ما حفظ سلامتی و درمان بیماری های حیوانات دلبند شما و حفظ و ارتقای رضایت شما می باشد. با ما در تماس باشید.

تیر ۱۳ ۱۳۹۵

روانشناس حیوانات

خرداد ۰۱ ۱۳۹۷

اردیبهشت ۲۲ ۱۳۹۷

تیر ۱۳ ۱۳۹۵

داخلی، گوش و حلق و بینی، چشم پزشکی، دندانپزشکی، واکسیناسیون و صدور شناسنامه، کاشت میکروچیپ، انواع جراحی ها شامل بافت نرم، بافت سخت، اورتوپدی، سزارین، کاشت ایمپلنت ها و داربست های بافتی، سلول درمانی، PRP، آرایشگاه، پت شاپ، خدمات مشاوره ای و …..
مشتریان VIP: درمانگاه دامپزشکی دکتر مشیری خدمات ویژه ای را برای مشتریان VIP خود در نظر گرفته است. لطفا جهت اطلاع از شرایط تماس بگیرید.
پزشکی فرد محور یا Personalized Medicine از دیگر خدماتی است که در درمانگاه دامپزشکی دکتر مشیری ارائه می شود و خدماتی نظیر شیمی درمانی، سلول درمانی و مهندسی بافت از جمله این حوزه از خدمات نوین پزشکی می باشد.

ویکی روان ۱۳۹۷-۰۵-۳۰ حیوانات متن دیدگاه شما

روانشناسی تطبیقی یا روانشناسی حیوانات یک رشته با شاخه های مختلف است که به مطالعه رفتارها و فرآیندهای شناختی حیوانات غیر انسانی می پردازد.

این رشته نه تنها اهمیت زیادی برای بر دانش کلی ما در ارتباط با انواع گونه های حیوانات دارد بلکه در علوم اجتماعی انسان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

هدف اصلی رشته روانشناسی حیوانات بررسی تفاوت ها و یا عدم وجود آن ها در میان رفتارهای مشاهده شده، در گونه های متعدد جانوران می باشد.روانشناس حیوانات

این تجزیه و تحلیل می تواند از زوایای مختلفی باشد.

مورد مطالعه قرار دادن رفتارهای متنوع گونه های مختلف جهت شناخت رفتارهای ذاتی و طبیعی و یا غیر طبیعی حیوانات انجام می شود.

با کمک این تحقیقات می توان به سوالاتی چون استراتژی پایدار تکاملی وجود دارد یا خیر و سوالاتی از این قبیل پاسخ داد.

هر دو روانشناسی و رفتارشناسی جانوران در زمینه های تقریبا یکسانی فعالیت می کنند.

با این تفاوت که رفتار شناسی حیوانات اخیرا در ارتباط با رفتار اجتماعی آنان نیز مطالعه می کند.

این رشته ویژگی های رفتاری گونه های مختلف جانوران را در زیستگاه های آنان بررسی می کند.

یک روانشناس جانور بر ذهن حیوانات و درگیری توانایی های اجتماعی تمرکز دارد

درحالی که یک دانشمند رفتار شناس جانور به تحیق بر گروهی از حیوانات اجتماعی علاقه مند است.

یکی از مهم ترین زیر مجموعه های موسسه فیزیولوژی روانشناسی حیوانات، تمرکز بر توانایی و رفتارهای شناختی غیر انسانی حیوانات است.

این حوزه خاص بر روی مسائل مختلفی از جمله توجه و نیز وفاداری جانوران تحقیق می کند.

بررسی فیزیولوژی اعصاب حیوانات ممکن است به ما کمک کند تا در آینده ریشه های بیولوژیکی رفتاری حیوانات را بهتر درک کنیم

علاوه بر این، در زمینه روانشناسی حیوانات موضوعات دیگری نیز مورد مطالعه قرار می گیرد که می تواند از لحاظ دانش فلسفی نیز قابل توجه باشد.

یکی از این پرسش ها این است که آیا رفتارهای جانوران و موجودات زنده غیر از انسان با آگاهی انجام می شوند یا خیر.

روانشناسی حیوانات به عنوان یک رشته در حال پیشرفت، بر رفتار انسانی و غیر انسانی حیوانات مطالعه می کند.

در این رشته با مقایسه رفتار انسان با دیگر گونه ها می توانیم به رفتارهای بیولوژیکی و فیزیولوژیکی حیوانات پی ببریم

علاوه بر آن با شناخت رفتارهای غیر انسانی حیوانات قادر خواهیم بود خودمان را بهتر بفهمیم و چیزهای بیش تری یاد بگیریم.

ولی به یاد داشته باشیم هدف اصلی این رشته علم دقیق تر نسبت به رفتار فیزیولوژیکی حیوانات و فرآیند انتقال طبیعی به عنوان ویژگی اجتماعی و رفتاری آن ها می باشد.

۱۳۹۹-۰۴-۲۹

۱۳۹۷-۰۳-۰۹

نشانه های بازیچه بودن در رابطه عاشقانه کم نیست، فقط کافیه خوب دقت کنید تا …

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

آدرس ایمیل:

آدرس ایمیل:

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش و اطلاعات کاربردی در رشته روانشناسی برای همه مردم، اشتراک سوالات و مشکلات شخصی و دریافت پاسخ از متخصصین رشته روانشناسی میباشد. اطلاعاتی که بدون شک در زندگی همه ما کاربردی بوده و تاثیر مثبت فراوان به همراه خواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن زیر تماس بگیرید 021-22372174پشتیبانی در تلگرام info[at]wikiravan.comتست روانشناسی جالب

 

این تست فقط 3 پرسش دارد و جواب ها شما را شگفت زده خواهند کرد. جواب ها را نخوانید زیرا مغز مانند چتر نجات عمل میکند، وقتی که باز است بهتر کار میکند. اگر به جواب ها نگاه کنید نتیجه درستی نخواهید گرفت.روانشناس حیوانات

یک قلم و کاغذ بردارید و به سوالها پاسخ دهيد.این یک تست صادقانه است که اطلاعات زیادی از خودتان به شما می دهد.حالا شروع کنید…..!!!1- نام های این حیوانات را به ترتیب علاقه خود قراردهید:گاوببرگوسفنداسبخوک2- یک کلمه برای توصیف اسامی زیر بنویسید:سگگربهموش صحراییقهوهدریا3- به کسانی فکر کنید (کسانی که شما را بشناسند و برای شما مهم باشند) و آن ها را به رنگ های زیر ربط دهید ( افراد تکراری نباشند. برای هر رنگ، نام یک فرد).زردنارنجیقرمزسفیدسبزتوجه: جواب های شما باید دقیقاً همانی باشند که مطلوب شماست.حالا تعابیر و تفاسیر جواب هایتان را بخوانید.1-گاو یعنی “کار.”ببر یعنی “غرور و فخر.”گوسفند یعنی “عشق.”اسب یعنی “خانواده.”خوک یعنی “پول.”2-توصیف شما از سگ، “شخصیت شماست.”توصیف شما از گربه، “شخصیت شریک زندگی تان است.”توصیف شما از موش صحرایی، “شخصیت دشمن شماست.”توصیف شما از قهوه، “تعبیر شما از رابطه زناشویی است.”توصیف شما از دریا، “زندگی خود شماست.”3-زرد : “کسی که هیچ وقت فراموشش نخواهید کرد.”نارنجی : “کسی که به نظر شما دوست واقعیتان است.”قرمز : “کسی که شما به او عشق می ورزید.”سفید : “جفت روح شما.”سبز : “کسی که تا آخر عمرتان او را به خاطر خواهید داشت.”منبع: یوسف زهرا

 

راه های شناخت خود و دیگران

دریافت پاسخ پزشکی در کمترین زمان

ازبهترین متخصص‌ها آنلاین نوبت بگیر

درخواست وکیل طلاق و مشاوره تلفنی رایگان

درمان افسردگی یک بار برای همیشه

همین حالا وکیل بگیر

بااین نوشابه از پوکی استخوان پیشگیری کنید!

از رشد بورس جا نمانید!

مشاوره قبل از ازدواج خوب در تهران

شارژ دلاری اکانت اپل آیدی

کودکتان از درس فراریست؟

اگر شما هم مشکل ملکی دارید تماس بگیرید

بایادگیری مهارت ارتباط موثرزندگیتومتحول کن

دریافت سود روز شمار بدون ریسک

مشاوره تلفنی طلاق

Makan Inc.‎| All Rights Reserved – © 2013 – 2020

دکتر بهروز نعمت الهي دامپزشک ، رفتارشناس،تعليم دهنده اكادميك سگها و عضو انجمن دامپزشکان ايران.رفع مشکلات رفتاري و تربيت سگ، آموزش در کوتاه ترين زمان ممکن در محل زندگي سگ. آموزش فرمان هاي مقدماتي و نمايشي

برای ثبت آگهی در پتیران می بایست ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید . در صورتی که حساب کاربری ندارید می توانید در کمتر از یک دقیقه اقدام به ساخت حساب جدید کنید.

نام کاربری ویا رمز عبور وارد شده صحیح نمی باشد.

حساب کاربری شما هنوز فعال نشده است.

پس از ارسال فرم یک کد 6رقمی برای تلفن همراه شما و همچنین لینک فعال سازی برای پست الکترونیکی شما ارسال می گردد.با یکی از این دو روش می توانید حساب خود را فعال کنید.روانشناس حیوانات

حساب کاربری شما با موفقیت فعال شد.


بازگشت به صفحه قبل

کارتابل مدیریت پتیران

آزمون حیوانات یا تست روانشناسی حیوانات یک راه ساده و تفننی جهت شناخت شخصیت شما است. هر فرد بنا به علایق و سلایق فردی یک یا چند حیوان را بیشتر از دیگر حیوانات دوست دارد. طبق قوانین روان شناختی این علاقه می‌تواند نمایانگر بسیاری از خصوصیات فردی باشد. این بار در نت نوشت یک تست روانشناسی کوتاه داریم که طبق آن می‌توانید شخصیت خود یا اطرافیان‌تان را بهتر بشناسید.

فهرست عناوین این مطلب

در ابتدا برای شروع تست روانشناسی حیوانات یک ورق و خودکار آماده کنید و پاسخ سوالات زیر را به ترتیب بر روی کاغذ یادداشت کنید.

در واقع می‌توان گفت که جواب مرحله نخست توصیف کننده شخصیت واقعی خود شما می‌باشد.

جواب مرحله دوم نشان می‌دهد که دیگران چه دیدی نسبت به شما دارند.روانشناس حیوانات

جواب مرحله سوم نیز دید و شناخت شما نسبت به خودتان است.

طبق این سه مرحله شناخت شما نسبت به خود کامل می‌شود.

تست روانشناسی حیوانات

اکنون حیوانات و نشانه‌های ذاتی هر کدام در تست روانشناسی حیوانات را برایتان توضیح می‌دهیم.

این حیوانات تا حد زیادی می‌تواند شما را با شخصیت‌ها آشنا کند. در صورتی که حیوان مورد نظر شما در لیست تست روانشناسی حیوانات نیست پس حتما شما صاحب یک شخصیت خاص و ویژه می‌باشید.

بیشتر بخوانید: تست شخصیت: این چند تست جالب به شما می‌گوید که چه شخصیتی دارید

در این تست شخصیت ولی اولین حیوانی که به محض دیدن تصویر به نظر شما می‌رسد و توجه تان را جلب می‌کند مد نظر این تست است. این حیوان نشان دهنده بعضی از حالات روحی شما است که حرف‌های زیادی برای گرفتن دارد.

لطفا برای انجام صحیح این تست شخصیت ادامه مقاله را نخوانید. ابتدا به تصویر نگاه کنید. حیوانی که به نظرتان می‌رسد در ذهن تان بسپارید یا جایی یادداشت کنید. حالا مطلب مربوط به همان حیوان را بخوانید. جنبه‌های جدیدی از شخصیت شما با تست Meaww پیش رویتان قرار می‌گیرد.

در این تصویر کدام حیوان را زودتر می‌بینید؟

اگر با دیدن تصویر در این تست شخصیت ابتدا اسب می‌بینید سخت‌کوش و هدف‌مند هستید. همه چیز و همه کس به شما اعتماد دارند. اگر در نگاه اول اسب را دیده اید به جزییات خیلی توجه دارید. توجه به نکته‌های اخلاقی و ریزبینی درهم آمیخته تا شما را به شخص جذابی برای همه معرفی کند.

سرسخت و با روحیه هستید. نگرش مثبت شما را مصمم و بلندپرواز نشان می‌دهد. هر چند خیلی وقت‌ها اوضاع بر وفق مرادتان نیست ولی حداکثر تلاش خود را می‌کنید. این یعنی به راحتی در برابر شخصی که علیه شما است می‌ایستید، حتی می‌جنگید تا حق تان را بگیرید.

دیدن خرچنگ در این تست شخصیت درست مثل خرچنگ پوسته سختی دارید که نفوذ به درون مشکل به نظر می‌رسد. اگر کسی تلاش کند پوسته سخت شما را بشکند می‌بیند درون آن چه قدر روحیه لطیف و نرمی خوابیده است. ولی اگر خودتان نخواهید کسی نمی‌تواند این پوسته را بشکند و درون آن را ببیند.

قوی و بردبار. دیده‌های شما در تست شخصیت ما می‌گوید شما ارباب خودتان هستید و از لحظات تنهایی و آرامش‌تان لذت می‌برید. اگر اهل بیرون رفتن و گردش هستید پس شکارچی خوبی هم هستید. خیلی از افرادی که ملخ را در این تصویر دیده اند اهل مراقبه، مطالعه و هر نوع تفریحی هستند که با آرامش همراه است.

درست مثل یک گرگ تنها در میان مردم می‌ایستید. در حالی که به نظر بی رحم و نترس به نظر می‌رسید، مثل آهن ربا همه را به سوی خودتان می‌کشانید. اطرافیان تان اطمینان دارند که امینت شان به دست شما است. مواظب باشید، وقتی در گروهی مشابه خودتان قرار بگیرید هیچ چیز نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد.

در وفاداری شما هیچ شکی نیست. وقتی موقع دفاع از دوستان تان و عزیزان تان برسد بی رحم و نترس می‌شوید. هر کاری انجام می‌دهید تا کسانی را که دوست دارید خوشحال کنید.

درست مثل عقاب به نقطه و هدف اصلی نگاه می‌کنید. از چشم یک شکارچی ماهر هیچ چیز دور نمی‌ماند. در گروه کاری گل می‌کنید چون هر کاری به شما بدهند آن را به بهترین شکل انجام می‌دهید.

یک شروع تازه همیشه علاقه اصلی‌تان است. درست مثل پروانه که یک شبه پوست می‌اندازد و موجود دیگری می‌شود در یک کار جدید، سبک جدید مو، یا حتی تغییر در نگرش فکری شما هم یک شبه تغییر ایجاد می‌کنید. تغییر جزء جدایی ناپذیر زندگی تان است. هر چیزی که جدید باشد طرفدارش هستید. همین زندگی را برایتان هیجان انگیز می‌کند.

شما بیشتر عاشقید تا جنگنده. کبوتر نماد صلح و هماهنگی است که بیان گر یک شخصیت کامل است. درگیری را دوست ندارید و بیشتر مایلید هر جا هستید همه را تشویق به صلح و دوست داشتن کنید. در تمام لحظات برای هر مشکلی راه حل صلح آمیز ارائه می‌کنید.

بد نیست این تست را در جمع‌ها و نشست‌های فامیلی دوستانه آزمایش کنید.

بیشتر بخوانید: تست روانشناسی مکعب برای شناخت شخصیت و ضمیر نا خود آگاه افراد!

منبع + + + +


سارا


۲۵ تیر ۱۳۹۶ at ۶:۱۲

پس کوالا کو؟


ب ت چ


۳ آبان ۱۳۹۶ at ۱:۰۶

عاغا من تو یه سایت زدم حیوون دوستمو آورد تک شاخ!!!:/
لطفن اونم بزارین
?


NEDA


۱۲ آبان ۱۳۹۶ at ۲:۲۴

گرگ کو؟؟؟عه من گرررگگگ ععه عجبااا


hlya


۲۸ آبان ۱۳۹۶ at ۲۳:۱۵

نهان در سایه ها.. روحی که از ماه دمیده شده.. چشم های درخشان و خیره.. درنده اما عاشق .. زوزه های سرد .. قلبی از جنس اتیش .. دویدن توی برف ها .. و یک خون سرخ .. گرگ رو جا انداختید صدای طبل جنگل و شکننده سکوت مکار جنگل رو .. جا انداختیدروانشناس حیوانات


mina


۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۲۰:۴۹

بله درسته، منم عاشق گرگم ولی نزاشته بودن! :/:||


ایمپلنت


۱۷ دی ۱۳۹۶ at ۲۱:۱۹

ماهی هم نداره


احمد گروژنی


۹ بهمن ۱۳۹۶ at ۱۴:۵۶

خر به کجاست


م


۱۷ اسفند ۱۳۹۶ at ۲:۵۰

من دلفین دوست
تکلیف من چی میشه??


Raha


۱۶ فروردین ۱۳۹۷ at ۲۰:۴۸

من عاشق مارمولکم و قطعا اگه سمی نبود به عنوان حیوان خانگی نگهش می داشتم❤


فرزانه سالاری


۹ مرداد ۱۳۹۷ at ۱۲:۲۵

مارمولک سمی نیس


کامران


۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۴:۳۳

سلام ممنونم از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید مانا باشید⁦❤️⁩


yCat salar


۹ مرداد ۱۳۹۷ at ۱۲:۲۴

ببببدد بسیار بد پس گربه کو


سمانه


۱۲ دی ۱۳۹۷ at ۱۴:۰۶

بددد خفاش کو؟ منعاشق خفاشم


من


۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۱۱:۱۰

تستتان تستی ناقص بود


Anna


۴ تیر ۱۳۹۸ at ۱:۰۱

واقعا تست قشنگ و جالبی بود ولی گرگ و مار رو جا انداخته بود متاسفامه


علی جوکر


۳ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۳:۴۰

سگ بود ولی گرگ نبود


mina


۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ at ۲۰:۴۷

آقا چرا تو تست اولی گرگ نداره؟ تکلیف منی که گرگ دوس دارم چیه پس؟ 😅


هلو


۱۹ تیر ۱۳۹۹ at ۱۷:۵۶

نامردا دلتون اومد گرگ رو نزاریننننننننننننننننننن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

اگر جوابی برای دیدگاه من داده شد مرا از طریق ایمیل با خبر کن

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

صادق هدایت نویسنده، مترجم و یکی از مهم ترین روشنفکران ایران بوده است که در سال ۱۲۸۱ شمسی در تهران به دنیا…

بوف کور اثر جاودانه‌‌ی صادق هدایت چون شهابی سرکش، آسمان تیره‌‌ی ادبیات سوررئالیستی ایران را در می‌نوردد و روایتی اگزوتیک و چند…

رمان پس از تاریکی After Dark اثر هاروکی موراکامی نویسنده‌‌ی مشهور ژاپنی است. رمان از ساعت ۱۱:۵۶ دقیقه‌‌ی قبل از نیمه شب آغاز…

نمی‌توان زحمات، تلاش‌ها و آثار ارزشمند استاد محمدرضا شجریان را در راه اعتلای موسیقی ایرانی نا دیده گرفت. متاسفانه این روز‌ها مصادف…

اگر هشتگ foodphotography در اینستاگرام سرچ یا دنبال کنید. بیش از سی میلیون پست پیدا می‌شود. وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی دارای عکس‌ها…

چارلز بوکوفسکی Charles Bukowski در سال ۱۹۲۰ میلادی از مادری آلمانی و پدری آمریکایی-لهستانی با…

Copyright © 2019 – Netnevesht © کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب نت‌نوشت تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

تهران-ایرنا- علاوه بر مباحثی که به لحاظ قانونی و اخلاقی بر محور موضوع حیوان آزاری مطرح می شوند، این رفتار نشانه ای از بیماری و عدم سلامت روانی و شخصیتی افرادی است که دست به آزار حیوانات می زنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، ZOO SADISM  اصطلاحی است که در روانشناسی برای حیوان آزاری به کار می رود؛ رفتاری که کارشناسان علوم رفتاری و روانشناسان معتقدند می‌تواند نشانه بسیار بدی از رفتارهای خشن و جنون‌آمیز دگرآزاری یا سادیسم در آینده رفتاری افراد باشد.

اساسا انسان سالم و کسی که دچار اختلالات روانی نیست از کشتن و گرفتن جان یک موجود زنده، احساس لذت ندارد؛ نکته ای که در رفتار حیوان آزاران به وضوح مشهود است. یکی دیگر از نکاتی که در تحلیل وخامت سلامت در افراد حیوان آزار از سوی روانشناسان و متخصصان حائز اهمیت می نماید، تعمیم این بی اهمیتی گرفتن جان حیوانات به جان انسان هاست؛ چنانچه مثال های تاریخی نشان می دهند، بسیاری از قاتلان زنجیره ای سابقه حیوان‌آزاری داشته اند و این قضیه به‌طور مستند ثابت شده که فردی که حیوان‌آزاری می‌کند، نه‌ تنها برای حیات وحش و حیوانات که برای جامعه انسانی هم خطرناک است.

مصداقی برای بیماری روانی

روانشناس حیوانات

«علی اکبر ارجمندنیا» روانشناس و عضو هیات علمی (دانشیار) دانشکده روانشناسی، دانشگاه تهران در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا بیان داشت: حیوان آزاری در همه جای دنیا نشانه اختلال روانی است؛ و بر این اساس در غرب به عنوان یک اختلال روانی شناسایی شده و به عنوان یک بیماری تشخیص داده می شود.

در ایران هم این پدیده از قبل بوده، زیاد هم بوده است و امروز هم هست و در مجموع در طی زمان شاید یک مقدار کم و زیاد شده باشد اما در هر صورت در کیفیت آن تفاوتی ندارد و اگر این پدیده در کشور ما هم دیده شود، نشان دهنده این است که فرد آزار دهنده حیوان، زمینه های شخصیت ضد اجتماعی دارد. اگر این موضوع در دوره نوجوانی دیده شود، نشان از یک اختلال به نام «اختلال سلوک» است و معمولا این دسته از نوجوانان اگر در مجاورت و همراهی با برخی دیگر از شرایط ایجاد و تشدید کننده بیماری روانی قرار گیرند، این عوامل می توانند زمینه بزهکار شدن آن فرد را فراهم کنند.

این مساله در هر فردی و در هرکجای دنیا اگر دیده شود، به نوعی نشان از اختلال شخصیت فردی است. در نتیجه این موضوع محدودیت جغرافیایی ندارد. در نتیجه وقتی در کشور خودمان این رفتار را می بینیم، نشان از مشکلات شخصیتی جدی دارند و از مرزهای سلامت روان فاصله گرفته اند؛ یکی کمتر و یکی بیشتر.

این روانشناس در توصیف ویژگی های افرادی که مستعد رفتارهای مبتنی بر حیوان آزاری هستند، خاطر نشان ساخت: در باب توصیف ناهنجاری هایی که به حیوان آزاری منجر می شوند؛ یک بحث فیزیولوژیکی دارد و یک بحث روانشناختی.

مشکلات فیزیولوژیکی بیشتر مرتبط به پزشکی است و شاید دوستان پزشک بهتر بتوانند در این باره قضاوت کنند؛ ولی معمولا پایین بودن سطح سرتونین خون، پایین بودن قند خون و عواملی این چنینی در تحقیقات و منابع علمی به عنوان عوامل موثر در اختلال، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و این دسته عوامل با خلق و خوی پرخاشگرانه رابطه محکمی دارند. وقتی سرتونین پایین می آید، ممکن است رفتار خشونت آمیز و در مواردی رفتار وحشیانه را از افراد شاهد باشیم و اینها بی ارتباط با انتقال دهنده های عصبی، هورمون ها و یک سری از مسائل جسمی نیستند.

اما مشکلات روانشناختی به این صورت است که معمولا آدم هایی که حیوان آزار هستند، خودشان هم تجربه مورد آزار و اذیت واقع شدن را دارند. غالبا سبک های فرزند پروری که روی این افراد اعمال شده، سبک هایی بوده که عمدتا یا خیلی مستبدانه بوده است و این افراد تحت تنبیه بدنی قرار گرفته اند و یا این که این شیوه های سهیل گیرانه افراطی روی آنها اعمال شده است؛ یعنی این که هیچ برنامه تربیتی و رفتاری مشخصی روی اعمال این افراد حاکم نبوده، و آنان به شدت درگیر خلاءهای عاطفی، اجتماعی و فیزیولوژیکی هستند؛ لازم به ذکر است که این افراد معمولا هر سه این خلاء ها را دارند.

وی افزود: یعنی این عوامل مجموعه هستند و کسی که مجموعه این عوامل را دارد، درگیر این مساله است اما ممکن است لزوما آن را بروز ندهد؛ مثلا ممکن است حیوانات دور و بر این افراد نباشد و شرایط حیوان آزاری برایشان فراهم نباشد و در این شکل ممکن است به دیگرآزاری روی بیاورند و این رفتار آزار دادن را روی آدم ها نشان دهند. در نتیجه کسی که این مولفه ها را دارد اما حیوانی دور و برش ندارد، لزوما این رفتار در او بروز نمی یابد.

اهمیت شرایط بیرونی بر احولات درونی

ارجمندنیا در واکنش به این سوال که بالا و پایین شدن سرتونین و یا شرایط تربیتی ممکن است باعث رفتارهای عصبی بشود اما لزوما به معنی حیوان آزاری نیست و مشخصا چه کسانی را می توانیم بر اساس شاخص هایی مدون، حیوان آزار بدانیم، بیان داشت: من اینها را متفاوت از هم نمی دانم. شما در رفتار مرز می گذارید که افراد ممکن است خشونت در رفتار را در مورد آدم ها اعمال کنند اما در مورد حیوانات نکنند. من این دو شخصیت را خیلی متفاوت از یکدیگر نمی دانم اما شرایط اجتماعی آنان را تعیین کننده و مهم می دانم؛ یعنی تحلیل شخصیت و رفتار  این دو دسته از آدم ها بسته به آن است که شرایط ایشان چقدر متفاوت است؛ یعنی محیط هایی که در آن رشد می کنند، چقدر متفاوت است؛ مثلا آدمی که تمایلات حیوان آزاری دارد، وقتی در شهری زندگی می کند که حیوانی ندیده است، احتمالاهیچ وقت این رفتار را بروز نمی دهد. طبیعی است که این رفتار توسط آدم هایی انجام می شود که این زمینه ها را دارند و به نوعی در ارتباط با حیوانات هم هستند.

در محیط هایی مانند کهریزک و امثالهم، افراد با حیوانات مواجه هستند و مسائلی چون عدم پختگی شخصیت، مشکلات فیزیولوژیکی و مسائل تربیتی و سوءرفتارها با این افراد،  همگی اثرگذار هستند، و حالا این که بخواهیم سهم هرکدام را مشخص کنیم که کدام اولویت داشته باشد و اول بیاید و… به کارهای پژوهشی پیچیده ای نیاز دارد اما به طور کلی من این ها جدا نمی دانم الی در شرایط محیطی و اجتماعی متفاوت.

کنترل گری اجتماعی، قوی تر از کنترل گری انضباطی

مولف کتاب های «سوء مصرف مواد در دانشجویان»، «نقدنامه روان شناسی ۱ و ۲»، «روش تدریس علوم تجربی و اجتماعی برای دانش آموزان آهسته گام»، «نگاهی به تاریخ آموزش در ایران»، «بهبود حافظه فعال»، «حافظه فعال از سنجش تا درمان»، «روان شناسی بالینی کودک»، «روان شناسی رابطه موثر» و « امید و امیدواری»، در توضیح راه حلی برای مقابله با رفتارهای حیوان آزاری تصریح کرد: خلاءهای قانونی ما جدی هستند. در بعضی موارد ما تازه متوجه شده ایم که باید در این حوزه ها هم قانون وضع کنیم و یا اگر قانونی داریم، مبهم است و به صورت جدی گفته نشده، ضمن اینکه اطلاع رسانی و آموزش داده نشده است و مردم بی خبر هستند. در نتیجه برای حل مساله در درجه اول به یک سری کارهای زیرساختی و قانون گذاری نیاز هست و بعد مستلزم آگاهی افزایی در این موارد هستیم.

مثلا ممکن است مصادیق رفتارهای حیوان آزاری را به صورت موردی در رفتارهای برخی آدم ها ببینیم؛ در اینجا حیوان آزاری را باید ناشی از عدم آگاهی آن آدم بگذاریم؛ چرا که آن مواردی را که در اختلال روانی و ناشی از مسائل شخصیت و غیره برشمردیم در مواردی موضوعیت دارد که این رفتار حیوان آزاری تکرر و تعدد دارد و ما می توانیم این تحلیل را تعمیم بدهیم؛ ولی در مورد آدم هایی که حیوان آزاری موردی و دفعتا اتفاق افتاده، معمولا ناشی از عدم آگاهی و این موضوع است که اساسا این افراد با مقوله ای به نام حقوق حیوانات آشنا نیستند. فکر می کنم جامعه ما به اندازه کافی در بحث آموزش پیشرفت نداشته است و آموزش می تواند بسیاری از مسائل را کنترل کرده و این موضوع را به یک جریان اجتماعی بدل سازد؛ یعنی اگر ما بتوانیم این موضوع را به یک جریان اجتماعی بدل کنیم،  قاعدتا کنترل گری اجتماعی، بسیار موثرتر از کنترل گری های انضباطی و انتظامی و … جواب می دهد.

تهران- ایرنا- انقلاب مشروطه، شناسنامه‌ی آزادیخواهی و عدالت طلبیِ ملّت…

تهران- ایرنا- گزارش‌ مرکز آمار درباره نحوه توزیع درآمد در ایران طی…

تهران- ایرنا- تجربه مردم ایران از سیاست‌های آمریکا در کنار رفتاری…

تهران-ایرنا- حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی یکی از ارزشمندترین و مهم‌ترین…

تهران- ایرنا- مقابله با آسیب‌های اجتماعی با فرهنگ‌سازی و آموزشِ جامعه…

تهران- ایرنا- استاد سید جواد بدیع‌زاده، افزون بر آنکه آهنگسازِ توانمندی…

تهران- ایرنا- موج دوم کرونا با شدت بیشتری کشور را در بر گرفته است…

تهران- ایرنا- در همین عصر ارتباطات هم که دیگر قهوه‌خانه‌ها جایی برای…

تهران- ایرنا- «احمد مازنی» نماینده مجلس دهم می گوید: مجلس هفتم با…

تهران- ایرنا- جنبش مردمی مشروطه ایران فقط یک پدیده اجتماعی ساده نبود،…

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است

روانشناس حیوانات
روانشناس حیوانات
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *